Změna platnosti pasu do Turecka

Aktuality
Platnost pasu do Turecka

Platnost pasu do Turecka

2.5.2014

 

Od 1.1.2015 dojde ke změně platnosti platnosti pasu při cestě do Turecka. Nově bude muset být pas platný minimálně 5 měsíců po návratu z dovolené.

Upřesnění:

Velvyslanectví České republiky v Ankaře:

V rámci nového Zákona o cizincích a mezinárodní ochraně, který vstoupil v platnost dne 11. 4. 2014, se mění podmínky i pro české občany při vstupu do Turecka. Je potřeba více dbát na adekvátní platnost cestovních dokladů, s nimiž Češi do Turecka cestují.

Podle oficiální informace Ministerstva zahraničních věcí Turecka zákon nově specifikuje, že„vstup na území Turecka bude odepřen jakémukoli cizinci, jehož pas či cestovní dokument bude mít platnost kratší než 60 dnů po datu vypršení jeho víza, výjimky z vízové povinnosti či povolení k pobytu.“

Tato úprava byla poněkud „změkčena“ Rozhodnutím Rady ministrů č. 2014/6281, jenž uvádí, že „bylo povoleno dočasné zvýhodnění ve smyslu povolení vstupu takovýmto cizincům na území Turecka až do 31. 12. 2014.“

Od 1. 1. 2015 tedy musí mít cizinci cestující do Turecké republiky cestovní dokument platný nejméně 60 dnů po datu vypršení jejich víza, výjimky z vízové povinnosti či povolení k pobytu.

Co to znamená pro české občany? Vzhledem k výjimce z vízové povinnosti platící pro Čechy (možnost 90denního pobytu na území Turecka bez víza) tedy platí, že český cestovní doklad pro vstup do Turecka musí být od 1. 1. 2015 platný nejméně 90 dnů plus 60 dnů, tj. 150 dnů od data vstupu na území.

Zastupitelský úřad v Ankaře však silně doporučuje, aby čeští občané začali pro vstup do Turecka využívat cestovní doklady s delší platností již nyní.