Rady a tipy na cesty

Rady a tipy na cestu

Cestovní doklady a víza

Před cestou se ujistěte, že máte platný pas do zemí, kam letíte, popř. i kde přestupujete. Většina zemí požaduje, aby v době návratu byla platnost cestovního dokladu alespoň 6 měsíců. Pro případ ztráty pasu je vhodné jej okopírovat a kopii uložit v jiném zavazadle než originál. Navštivte webové stránky velvyslanectví státu, který chcete navštívit, pro zjištění vízových povinností. V rámci schengenského prostoru mohou občané ČR od 21. prosince 2007 cestovat pouze na základě občanského průkazu. Jedná se o 21 států EU (Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko, Slovinsko) a 4 nečlenské státy (Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko).

Nezapomeňte, že děti musí mít vlastní pas. Pokud se Vaše dítě jmenuje jinak než Vy nebo dítě není Vaše, tak si sebou určitě vemte formulář "Souhlas zákonného zástupce s vycestováním dítěte do zahraničí". Podpis zákonného zástupce dítěte na formuláři by měl být ověřen u notáře nebo na check pointu či jiném úřadě. Pro cestování s dítětem je ideální mít potvrzený formulář pro vycestování s dítětem, kopii občanského průkazu otce a kopii rodného listu dítěte.

Formulář pro vycestování díděte do zahraničí.PDF (možnost stáhnout formulář)

Zdraví a očkování

O chystané cestě se poraďte s lékařem, především:
 • podstupujete-li právě léčbu
 • trpíte-li chronickou nemocí
 • v případě nedávné hospitalizace
 • jste-li těhotná ( letecké společnosti zpravidla vyžadují potvrzení v českém a ang.jazyce, od 28. týdne těhotenství určitě)

Současně je vhodné 6 – 8 týdnů před letem do exotických destinací kontaktovat vašeho praktického lékaře a konzultovat s ním nutná očkování.

Cestovní pojištění

Před cestou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění léčebných výloh. Pokud cestujete služebně s například notebookem je dobré si pojistit zavazadla. Rodiny s dětmi by si pak měli sjednat pojištění storna zájezdu. Pokud hodláte cestovat po dané zemi, je možnost pojistit odpovědnost za škodu na majetku a zdraví. V naší agentuře Vám nabídneme komplexní cestovní pojištění, které výše zmiňované obsahuje.
Cestovní pojištění

Důležité kontakty

Na vaši cestu se vybavte kontakty na:

 • ambasádu nebo konzulát České republiky v cílové destinaci (kontakty na ambasády dostanete v cestovní agentuře nebo jsou informace na webu Ministerstva zahraničí ČR)
 • vaši zdravotní pojišťovnu
 • místní kancelář Českých aerolinií

Doprava

Autobusová

Pokud máte Vaši dopravu zajištěnou autobusem, je dobré si předem obstarat místenku. Zavazadlo bývá v ceně jízdenky a nemělo by přesáhnout váhu 30 kg s rozměry max. 30 x 60 x 80 cm. Příruční zavazadlo s ohledem na rozměry místa pod sedadlem a nad sedadlem by nemělo přesáhnout rozměry 15 x 25 x 35 cm. Při cestě do destinace, kdy je potřeba nakombinovat cestu s více dopravci s různými nástupními místy, dbejte na to, aby jste měli dostatek času se přemístit.
Pokud je to možné, tak je povinnost být připoután bezpečnostním pásem.

Letecká

Při koupi letenky se ujistěte, že letenka obsahuje všechny služby, které požadujete. Některé letecké společnosti obzvláště lowcost letecké aerolinky nemají součástí letenky přepravu zavazadel a někdy dokonce ani příručních a je třeba tuto službu objednat, stejně tak jako jídlo na palubě letadla. S klasickými aerolinkami máte zavazadlo a občerstvení v ceně, ale i zde jsou vyjímky. Travel service má např. zdarma zavazadlo jenom do 15 kg na osobu. Nadváha do klasických 23 kg se připlácí. U dálkových letů bývá zavazadlo v ceně až do 30 kg. Obecně platí, že žádné zavazadlo nesmí přesáhnout váhu 30 kg. Kola, lyže atd se účtují zvlášť. Další důležité služby v ceně letenky jsou možnosti změny termínu, třídy (economy, business, ..) nebo nebo výběru sedadla tzv. seatingu. Obecně platí, že čím levnější letenka, tím míň možností. Změna jména obvykle není možná vůbec.

Pokud cestujete s infantem, je dobré mít sebou skládací kočárek „golfku“, který si od Vás převezme letuška při vstupu do letadla a uloží do podpalubí. Infanti, tedy děti do 2 let lítají zdarma, ale nemají nárok na sedadlo (lze dokoupit). V tomto případě si bere rodič miminko na klín se speciálními pásy, které připne ke svým bezpečnostním pásům. Při odbavení na letišti mají rodiny s infanty a těhotné ženy ve frontě přednost.

Odbavení (check in) na letišti začíná 2 hodiny před odletem a končí 45 minut před odletem (existují vyjímky, hlavně u low cost aerolinek), buďte proto na letišti včas. Check in je většinou možné si udělat na internetu, kde zadáte čísla cestovních dokumentů, jejich platnosti. aj. U lowcost letů je letenka dokonce levnější pokud je check in online.

Pokud vlastníte bonusovou kartu některé z leteckých aliancí jako jsou Sky Team, Star Alliance nebo Oneword, tak nezapoměňte nahlásit Vaše číslo při koupi letenky nebo při odbavení. Obecně platí, že se dají míle načíst půl roku zpětně. Za tyto míle pak získáváte letenky zdarma, vstupy do VIP salónku na letišti, přednostní odbavení atd.

Balení zavazadel

Ještě než zabalíte vaše zavazadla, zjistěte si veškerá omezení a pravidla, kterými se řídí jejich letecká přeprava:

 • jak velká a těžká můžete mít pro váš let příruční a zapsaná zavazadla (příruční zavazadlo může mít maximální hmotnost 5 kg a mít maximální délku 56 cm, maximální šířku 45 cm a maximální hloubku 25 cm, avšak součet všech tří rozměrů může být maximálne 115 cm včetně držadla a koleček; zapsané zavazadalo může mít zpravidla maximální hmotnost 23 kg, u charterových letů to je 15 - 20 kg, další kg lze přikoupit při zakoupení zájezdu, zavazadlo nesmí překročit hmotnost 32 kg.)
 • nikdy nedávejte do zapsaného zavazadla cennosti
 • veškeré osobní doklady, peníze, cennosti a léky zabalte do příručního zavazadla
 • veškeré ostré předměty, tekutiny a gely zabalte do zapsaného zavazadla a řiďte se bezpečnostním nařízením, která upravují pravidla, jaké předměty je možné přepravovat v příručním zavazadle. Co se smí a nesmí přepravovat na palubě letadla.
Parkování na letišti
Většina evropských letišť poskytuje nejrůznější možnosti parkování, co se týče komfortu, vzdálenosti od terminálu a služeb. Velmi rozšířené je pak parkování poblíž letiště na hlídaném parkovišti, které zajišťuje následný transfer na letiště a zpět. Transfery většinou trvají 5 - 10 minut. Mezi služby, které se nabízejí na parkovišti patří např. mytí auta a podvozku, čištění interiéru, natankování vozidla nebo jeho oprava. Nejvýhodnější cena za parkování bývá při rezervaci na internetu nebo u cestovní agentury.
Více informací o parkování na letišti.
Bezpečnostní kontrola na letišti

Vyhraďte si dostatečnou časovou rezervu na bezpečnostní kontrolu na letišti, především v době provozních špiček. Respektujte prosím níže uvedená pravidla:

 • přístup do oblasti bezpečnostní kontroly je povolen pouze cestujícím s platnou palubní vstupenkou
 • veškerá elektronická zařízení jako jsou mobilní telefony nebo přenosné počítače procházejí rentgenovou kontrolou; počítač je třeba vyjmout z brašny a vložit do rentgenu samostatně
 • během bezpečnostní kontroly je nutné předložit pas a platnou palubní vstupenku
 • cestujte v obuvi, kterou budete moci při bezpečnostní kontrole jednoduše vyzout a obout
 • pamatujte, že bezpečnostní kontrolou bude procházet i váš pásek, bunda, svetr apod.
 • před vstupem do rentgenového rámu nezapomeňte vyjmout z kapes veškeré kovové předměty.

Bezpečnostní pravidla a kontrola na letišti

Autem

Doporučujeme při delších cestách nechat auto před odjezdem prohlédnout v servisu a informovat se v pojišťovně na asistenční služby v cizině. Vybavte se mapou nebo GPS navigací a projděte si cestu, aby jste zjistili případné poplatky na dálnicích nebo uzavírky silnic. Tyto informace Vám mohou ušetřit mnoho nervů a času. Je také dobré znát bezpečnostní silniční pravidla země, kterou hodláte navštívit. Pokud cestujete do hor v zimě, tak vždy s plnou nádrží, pro případ kalamity a dlouhého čekání někde v horském průsmyku.

Výměna peněz

Na vašich cestách se zpravidla neobejdete bez místní měny. Jak si ji zajistíte?

 • na většině letišť jsou směnárny, kde je možné zakoupit běžné měny (sortiment a množství peněz ale mohou být omezeny)
 • na velkých letištích bývají navíc pobočky bank, které poskytují směnárenské služby
 • pokud cestujete do méně turistické země, vyměňte si peníze ještě před cestou (sledujte přitom celní pravidla určující, jak velkou částku peněz v hotovosti můžete do dané země dovézt).

Rizika na dovolené